Najdete nás na facebooku
Homepage

Filtr plemen


Abychom získali správnou představu o své důležitosti, měl by každý mít psa, který ho bude zbožňovat, a kočku, která ho bude ignorovat.

Používat elektrické obojky?

Článek je věnovaný etickému pohledu na používání elektrických obojků pro psy. Tomu, kdy a za jakých okolností je použití přípustné a jak elektrické obojky působí na psa.

Elektrické obojky, ano či ne?

Již několik let je v oblasti výcviků psů a chovatelství obecně ožehavým tématem používání elektrických obojků pro psy. V tomto článku bychom rádi objasnili danou problematiku více dopodrobna a vyvrátili některé mýty a nepravdy. Čtenářům, kteří ještě o výcvikových (elektrických) obojcích neslyšeli, v krátkosti představíme, o co se jedná.

Co jsou elektrické obojky?

Obojek D-control 400

Elektrický obojek je zařízení skládající se z dálkového ovladače a obojku pro psa. Cvičitel pomocí tlačítka může psovi dát elektrický (nebo třeba i zvukový) impuls. Síla impulsu se dá většinou nastavit, často bývají k dispozici doplňkové funkce jako světlo, zvuk, vibrace, opakovaný impuls, použití pro více psů apod. Existují také modely určené pro zamezení štěkání psa nebo jeho útěku.

Kdy je použití elektrických obojků vhodné a kdy ne?

Rozhodnutí o tom, zda používat elektrický obojek nebo ne, je samozřejmě rozhodnutím každého z vás. Častým argumentem odpůrců těchto obojků je, že impulsy psovi ubližují, což páníčci samozřejmě nechtějí. Ano, to je pravda. Pokud máte psa doma na gauči nebo na dokonale oplocené zahradě, není důvod obojek používat. Pokud ale se čas od času vydáte se psem ven na procházku, možná byste již použití tohoto zařízení měli zvážit. Protože elektrický obojek je neocenitelnou pomůckou v krizových situacích, jako je ta, když pes se rozběhne za zvěří a hrozí útěk nebo zranění psa! Stalo se vám někdy, že jste zahlédli kočku na druhé straně silnice a doufali, že si jí pes nevšimne? Co když by se za ní vydal? Bylo by snad pro psa lepší, kdyby ho přejelo auto? V tom případě je lepší zvolit elektrický obojek. Elektrický impuls je sice pro psa nepříjemný, ale taky je pro psa nepříjemné být celý den zavřený v kotci nebo ho držet pod zámkem, aby se mu náhodou něco nestalo. Navíc, nepříjemný je pro něj nepříjemný i stahovací obojek, škubání obojku atd.

Jak je to doopravdy s elektrickými obojky

Dalším často opomíjeným aspektem, který je nutné zmínit, je jak často doopravdy dojde na použití elektrického impulsu. Lepší obojky standardně mají i funkci zvuku, a ze zkušenosti uživatelů se často stává to, že za celou dobu použijí elektrický impuls 2 až 3 krát. Pes si velmi rychle vybuduje souvislost mezi jeho špatným jednáním a zvukovým upozorněním, které předchází použití elektrického impulsu. Ve výsledku to znamená, že pes poslechne už po vyslání zvukového impulsu a na impuls elektrické ani nedojde.

Co lepší elektronické obojky stojí?

Momentálně se již dá pořídit kvalitní a spolehlivý elektrický obojek od 2 tisíc. Více promakané až profesionální obojky dosahují cen i kolem 5 tisíc. Kupříkladu nejoblíbenější model (podle srovnávače zboží Heureka) D-control 400 se dá pořídit za cenu kolem 3 tisíc. Samostatnou kapitolou jsou obojky, které pomáhají v zamezení útěku psa - tam se cena odvíjí od velikosti zahrady, nicméně ceny začínají kolem 2-3 tisíc.

Obojky zamezující útěku psa

Speciálním typem obojků je tzv. neviditelný plod. Tedy obojek, který sám zamezuje útěku psa a není potřeba asistence člověka. Více o těchto obojcích a principu jejich fungování se dočtete například v některém z obchodů nabízejícím neviditelné ploty D-fence.

Chcete přidat článek nebo příspěvek - reklama